فراخوان هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان منتشر شد

شناسهٔ خبر: 479753EF -
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به اعلام فراخوان هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان، از برنامه‌ریزی برای برگزاری این جشنواره در مهرماه سال جاری خبر داد.

به گزارش هاناخبر ، علی اصغر دریایی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران استان در سنندج اظهار کرد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ کردستان و اداره‌کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن هنرهای استان در راستای ارتقای تئاتر خیابانی ایران و حمایت از تولید آثار نمایشی برای اجرا در خارج از صحنه‌های معمول تئاتر، هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان را با تمرکز بر آثار ارزشمند هنرمندان سراسر کشور برگزار می کند.

وی تقویت امید و افزایش نشاط اجتماعی با بهره‌گیری از قابلیت‌های هنر نمایش، تقویت همدلی و مشارکت اجتماعی، ارتباط بی‌واسطه با مخاطبان و شهروندان برای انتقال مفاهیم از طریق تئاتر خیابانی و ایجاد فرصت برای تبادل تجربه‌های نو و دانش تئاتر در میان هنرمندان کشور را از اهداف برگزاری این جشنواره اعلام کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان یادآور شد: موضوع آثار جشنواره آزاد است اما آثار نمایشی تولید ‌شده بر اساس محورهای جهش تولید با مشارکت مردم، جوانی جمعیت، وفاق، همدلی، انسجام اجتماعی، نشاط جمعی و مشارکت اجتماعی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، ترویج فرهنگ صلح و دوستی، توجه به موضوعات شهروندی و آگاهی بخشی و دانش‌افزایی درباره آسیب‌های اجتماعی در اولویت انتخاب خواهند بود.

دریایی به بخش های جشنواره اشاره کرد و گفت: مسابقه تئاتر خیابانی ایران و دیگرگونه‌های اجرایی یکی از بخش‌های جشنواره است که بصورت رقابتی برگزار می شود و سقف پذیرش نهایی آثار برای شرکت در این بخش ۱۵ نمایش است.

وی اضافه کرد: آثار متقاضی این بخش باید از تولیدات تازه باشد و قبلا در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده باشند، ضمن اینکه به آثار راه‌یافته به این بخش، حداقل ۲۰۰ میلیون ریال و حداکثر ۳۵۰ میلیون ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

دریایی مسابقه بین الملل را از دیگر بخش‌های جشنواره اعلام کرد و گفت: ستاد برگزاری جشنواره برای این بخش آثاری از سایر کشورهای جهان را انتخاب و دعوت خواهد کرد و آثار تولید شده برپایه شیوه‌های نوین تئاتر خیابانی که به مضامین انسانی و دوستی بین ملت‌ها و دفاع از ستمدیدگان بپردازد در اولویت انتخاب خواهند بود.

وی اظهار کرد: این بخش به صورت رقابتی برگزار شده و گروههای نمایشی ایران هم می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند و سقف پذیرش گروههای ایرانی برای این بخش پنج اثر خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، "برگزیده جشنواره‌ها" را از دیگر بخش‌ها اعلام کرد و افزود: به منظور معرفی و ارائه بهترین نمایش‌های خیابانی اجرا شده در جشنواره‌های سراسر کشور، ستاد جشنواره، زمینه را برای حضور و اجرای پنج اثر فاخر(با اولویت ۲اثر در حوزه ایثار و شهادت) از میان نمایش‌های برگزیده جشنواره‌های سراسری در هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه کارگاه‌های آموزشی از دیگر بخش‌های این جشنواره است، افزود: ستاد برگزاری جشنواره در راستای تقویت بنیان‌های علمی و استفاده بهینه و کاربردی از تحقیقاتی که در زمینه تئاتر خیابانی انجام می‌شود، کارگاه‌های آموزشی تئاتر بیرونی را با حضور اساتید ایرانی و غیر ایرانی برگزار می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان یادآور شد: نحوه برگزاری و شرکت در کارگاه‌های آموزشی متعاقبا از طرف دبیرخانه جشنواره اطلاع رسانی خواهد شد.

دریایی مهلت ارسال مدارک لازم و لوح فشرده آثار بخش مسابقه ایران و دیگرگونه‌های اجرایی و آثار ایرانی مسابقه بین‌الملل را ۲۰ شهریورماه جاری اعلام و اضافه کرد: زمان اعلام نمایش‌های برگزیده پنجم مهرماه و زمان برگزاری جشنواره ۲۰ تا ۲۴ مهرماه جاری تعیین شده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 8 =