حقوق شهروندی، مقوله‌ای مغفول شده در پیاده‌روها/ فردین کمانگر

شناسهٔ خبر: 482BCF01 -
درگیری فیزیکی چند نفر در یکی از خیابانها نگاه همه عابرین را به خود جذب کرد نزاعی که میان یکی از دستفروشان و یک مغازه‌دار بود و این نزاع بهانه‌ای شد برای نگارش این یادداشت کوتاه، که مسئولان برای وضع موجود راهکاری اساسی را ارائه دهند.

 هاناخبر -فردین کمانگر؛ دستفروشی یکی از معضلات شهری است که در این روزها، شهر سنندج همانند سایر شهرها با آن دست و پنجه نرم می‌کند معضلی که سبب تضعیف شدن حقوق بسیاری از شهروندان شده است.
این روزها، حال و روز پیاده‌روها و خیابانهای سنندج خوب نیست ترافیک انسانی، تجمع دستفروشان، اجاره پیاده‌ رو توسط مغازه‌داران و...از جمله مواردی هستند، که سبب پایمال شدن حقوق شهروندان شده است.
دستفروشی یکی از مسائلی است که بسیاری از شهرها و شهرهای توسعه یافته نیز با آن مواجه هستند و پدیده‌ای نوظهور و ناشناخته نیست اما این پدیده اکنون به یک معضل تبدیل شده است و با تردد در پیاده روهای سنندج شاهد مشکلات متعددی خواهیم بود و در برخی موارد نیز نزاع‌های خیابانی میان مغازه داران و دستفروشان و گاها نیز با مشتریان هستیم.
تاکنون بسیاری از مسئولان حوزه مدیرت شهری اعلام کرده‌اند که برای ساماندهی و رفع مشکل دستفروشی در سنندج برنامه‌ و طرح‌هایی دارند اما تاکنون هیچ کدام اجرایی نشده است و باید گفت که هنوز برای ساماندهی دستفروشان همتی جدی وجود ندارد و ضعف مدیریتی یکی دیگر از مشکلاتی است که سد راه ساماندهی قرار گرفته، که بیش از هر چیز دیگری نمود پیدا می‌کند ضعف مدیریتی است، که به دلیل عدم توجه به آینده‌‌نگری در حوزه مدیریت شهری، سبب شده که آشفتگی فضای بصری چهره شهر سنندج آزار دهنده باشد.
 در کنار آن می‌توان به وجود دستفروشانی که بدون توجه به حقوق شهروندان، بساط پهن کرده‌اند و فضای زیادی از پیاده روها را‌ تصرف کرده‌اند و در برخی موارد در مقابل مغازه‌هایی بساط پهن کرده و مغازه‌دار را تهدید می‌کنند و این تضعیف حقوق اصناف است در کنار این موارد نیز شاهد آنیم که برخی از مغازه دارن، مکان خود را اجاره داده و یا به دلیل بالا بودن اجاره بها، رکود بازار و کسب وکار در کردستان، افزایش آمار بیکاری مغازه تخلیه و به سمت دست فروشی روی آورده‌اند.  
به هر حال همگان به وضع موجود اقتصادی در بازار، بیکاری دستفروشان و رکود حاکم در بازار آگاهی داریم و خرده‌ای به پهن کردن بساط دستفروشان در پیاده روها نمی‌گیریم اما باید به حقوق شهروندان هم احترام گذاشت تا بتوانیم وضع موجود را ساماندهی کرد. لذا انتظار می‌رود که توجه به شرایط نامناسب اقتصادی و‌مشکلات اجتماعی به حقوق همدیگر احترام بگذاریم تا بیش از این  حقوق شهروندی را زیر پا له نکنیم.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 4 =