عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

فساد و ناتوانی برخی مسئولان، وضعیت اقتصاد را اسف‌بار کرده است

شناسهٔ خبر: 485CE77F -
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مدل نئوکلاسیک به همراه فساد و ناتوانی برخی مسئولان، وضعیت اقتصاد را اسف‌بار کرده است.

به گزارش هاناخبر ، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه "تسخیری دیگر باید" که توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر با محوریت بررسی نقش موثر مردم در اقتصاد برگزار شد، گفت: جنبش‌های دانشجویی همیشه در ایران ضداستبداد، ضداستعمار و ضداستثمار بودند و تقریباً در تمام دنیا این جنبش‌ها، ویژگی‌های ذکرشده را داشتند؛ به طور کلی آدمیزاد با این ویژگی‌هاست که به انسانیت می‌رسد.

توکلی افزود: اقتصاد مردمی تعبیر امام(ره) است و با وجود اینکه هنوز به درستی محقق نشده است، معنا و مفهوم خاصی دارد.

او ادامه داد: در اوایل انقلاب اسلامی، مسئولان تا حد زیادی دغدغه مردم و مستضعفین را داشتند و همه برای تحقق خواسته‌های مردم و مستضعفین تلاش می‌کردند؛ اما در آن سالها برخی، افکار دیگری را دنبال می‌کردند که نمی‌پسندیدم و من که در دستگاه دولتی مشغول بودم، مجبور به استعفا از دولت شدم و اولین روزنامه مخالف دولت را به نام رسالت تاسیس کردم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی، به خاطر سیاست‌های اشتباهی که قرار داده شد، نابرابری توزیع درآمد بیشتر شد و از آن زمان اقتصاد کشور تغییری نکرد، چون بعضاً این نظام اقتصادی برای برخی مسئولان هم خوب بود که دست به تغییر آن نزدند.

او ادامه داد: برخی در کشور معتقدند که پیشرفت اقتصاد کشورمان در گرو پیوستن به اقتصاد دنیاست که این تفکری کاملاً غلط است و منجر به نابرابرتر شدن توزیع درآمدها و بحرانی‌تر شدن وضعیت اقتصاد کشور و در نتیجه افزایش فقر می‌شود و کشور را با رشد مورد نظر خود مواجه نمی‌کند؛ وقتی این مسائل را در مجمع مطرح می‌کردم، برخی ناراحت می‌شدند و فکر می‌کردند به دنبال طولانی کردن بحث و توجیه آوردن هستم.

توکلی همچنین گفت: غربی‌ها که دیدند مدل‌های قدیمی پاسخگوی نیازهای آنها در اقتصاد نیست، برخی مدل رشد فراگیر و مدل رشد مستضعفین را طراحی کردند و در حال اعمال این مدلها در کشور خود هستند. مسئولان به جای اینکه به موارد کوچک حساسیت داشته باشند و جلوی جرائم کوچک را بگیرند، بروند در مقابل طرح‌هایی را که در اقتصاد اجرا می‌شود بگیرند؛ اجرای برخی طرح‌ها ضربه‌های بزرگی به اقتصاد کشور می‌زند.

او در پایان گفت: امروز مدل نئوکلاسیک به همراه فساد و ناتوانی برخی مسئولان، وضعیت اسف‌باری برای اقتصاد کشورمان ایجاد کرده است و این حاصل تدابیر نابجای برخی مسئولان در کشور است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 3 =