توقف عملیات ساخت پمپ بنزین در جوار سد مهاباد

شناسهٔ خبر: 488DCF6C -
نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی از توقف عملیات خاکبرداری در زیر تاج سد مهاباد جهت احداث پمپ بنزین خبر داد و گفت: دستور خلع ید از این زمین را در استان پیگیری می کنیم.

به گزارش هاناخبر ، جلال محمودزاده جمعه در گفتگو با کردپرس، افزود: احداث پمپ بنزین در جوار سد مهاباد از نظر زیست محیطی تایید نشده و می تواند خطر آفرین باشد از این رو فعالان مدنی و زیست‌محیطی نسبت به این موضوع اعتراض کردند و ما  نیز پیگیری خلع ید این زمین هستیم تا سلامت و امنیت آب شرب مهاباد را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه در زمان مدیریت فرمانداری سابق مهاباد علیر‌غم مخالفت امور آب مهاباد با احداث پمپ بنزین در این منطقه و بدون استعلام از آبفای شهری نسبت به واگذاری این زمین به مالک آن  موافقت شده است.

محمودزاده تاکید کرد: دریاچه سد مهاباد منبع آب شرب شهری و ۱۴۲ روستایی است که در پروژه آب رسانی از طریق تصفیه خانه ی قدیم مهاباد به آن ها آبرسانی می شود، از اینرو احداث پمپ بنزین در چنین محلی می تواند خطرات زیست محیطی فراوان و جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

نماینده مهاباد گفت: با شروع دوباره عملیات خاکبرداری در این محل، روزگذشته آبفای شهری و امور آب مهاباد در نامه‌ای به فرماندار خطرات زیست محیطی این عملیات را تذکر دادند و در همین راستا راه و شهرسازی مهاباد نیز در نامه‌ای به دادستان خواستار توقف عملیات خاکبرداری در این منطقه شد.

وی با اشاره به عدم توجه مالک به اخطارهای صادر شده ادامه داد: با پیگیری ها به این نتیجه رسیدیم که زمینی جایگزین در اختیار این فرد قرار دهیم، اما متأسفانه مالک تا قبل از تعیین شدن زمین جایگزین دوباره اقدام به حفاری کرد، در حالیکه زمین جایگزین اکنون در کمیسیون ماده ۵ مطرح و دو نقطه شهری جهت جایگزین پیشنهاد شده است.

وی با اشاره به اینکه این مجوز توسط شهردار مستعفی مهاباد در روزهای آغاز به کاراش صادر کرده بود، گفت: متاسفانه شهردار مهاباد در بدو ورودش به سمت شهرداری اقدام به صدور 3 پروانه مشکل دار از لحاظ زیست محیطی کردکه یکی از آنها همین زمین پمپ بنزین مهاباد در انتهای خیابان محمداوراز  و زیر تاج سد مهاباد بود.

شهرداری قانونا موظف به صدور پروانه ساخت بود/ زمین های جایگزین در کمیسیون ماده 5 تایید نشد

در همین خصوص رشید درویشی سرپرست شهرداری مهاباد، در گفت و گو با روابط عمومی شهرداری اعلام کرد: زمین مذکور با مالکیت قبلی دولتی به نمایندگی اداره مسکن راه و شهر سازی طی مراحل قانونی به شخص حقیقی واگذار شده که در طرح تفصیلی شهر جزو کاربری تاسیسات و تجهیزات شهری بوده و با پروژه مد نظر کاملا مطابقت دارد، با اين اوصاف بر اساس مستندات قانونی شهرداری موظف بوده نسبت به صدور پروانه ساخت اقدام نماید.

درویشی اضافه کرد: به دلیل مخالفت مسئولین شهرستان و همچنین سمن های زیست محیطی پروژه مذکوربه دلیل مجاورت با رودخانه شهر و حوضچه آرامش سدمتوقف و با پیشنهاد معاوضه مکانهای دیگری از طرف متولی (اداره مسکن و راه و شهرسازی )به مالک موضوع به کمیسیون ماده پنج استانداری ارجاع داده شد.

سرپرست شهرداری مهاباد خاطر نشان کرد: کمیسیون مذکور با طرح پیشنهادی مخالفت نموده و بنابه اظهار مالک به ادامه پروژه ترغیب می نمایند که شهرداری علی رغم قانونی بودن پروژه نسبت به استعلام از اداره کل مسکن و شهرسازی و نیز ابلاغ توقف عملیات ساخت به مالک اقدام نموده و در این رابطه شهرداری از هیج تلاشی دریغ نکرده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 7 =