تحلیل مجله پروگرسیو برای از بین بردن اداره خودگردان کردی در شمال سوریه

شناسهٔ خبر: 498BEC1C -
مجله پروگرسیو نوشت: ترکیه می خواهد با جای دادن حجم بزرگی از آوارگان سوریه در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، ماندگاری اداره خودگردان کردی در شمال سوریه را از بین ببرد.

به گزارش هاناخبر ، دولت ترکیه بر اساس توافق ماه آگوست خود با دولت آمریکا، متحد اصلی نیروهای کرد سوریه، قصد دارد در مرحله بعدی از طرح ایجاد منطقه امن در نوار شمالی سوریه، میلیونها آواره سوری را که هم اکنون در ترکیه ساکن هستند در این منطقه جای دهد.

مجله پروگرسیو با اشاره به این که بیشتر آوارگانی که در ترکیه هستند ساکنان اصلی منطقه تحت کنترل کردها در شمال سوریه نیستند، نوشت ترکیه می خواهد با اسکان دادن آنها در منطقه تحت کنترل کردها و بر اساس طرح ایجاد منطقه امن، کردهای سوریه را که در حال حاضر اکثریت هستند به اقلیت تبدیل کند.

سزگین تنریک اوغلو، نماینده حزب اپوزیسیون جمهوریخواه خلق در پارلمان ترکیه و حقوقدان در حوزه حقوق بشر به این مجله گفته است که ترکیه روی جمعیت عرب آواره سوریه حساب باز کرده و می خواهد از این آوارگان به عنوان سلاحی در مقابل نفوذ و حکمرانی کردها در شمال سوریه استفاده کند.

وی معتقد است که برنامه اسکان اعراب از سوی ترکیه در شمال سوریه شبیه به برنامه تعریب است که در دهه های 1950 و 1950 علیه کردهای سوریه اجرا شد.

این مجله با اشاره به افزایش فشارهای دولت ترکیه برای اخراج و بازگرداندن اجباری آوارگان عرب سوریه تاکید کرده است این برنامه بخشی از تلاش ترکیه برای جای دادن اعراب سایر مناطق سوریه در منطقه کردنشین شمال سوریه است.

سنان اولجن، تحلیلگر مسائل ترکیه می گوید دولت رجب طیب اردوغان برنامه ویژه ای برای مقابله با ادامه حکمرانی کردها در شمال سوریه دارد. به گفته این تحلیلگر و دیپلمات سابق ترک، اردوغان می خواهد با ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نفوذ نیروهای کرد را کاهش دهد و سپس با اجرای برنامه ساخت و ساز در این منطقه آوارگان سوریه، حتی آنهایی را که ساکن این مناطق نیستند را تشویق کند در نوار شمالی سوریه ساکن شوند.

این مجله تنها راه حل برای رفع بحران در شمال سوریه و متوقف شدن برنامه ترکیه برای تغییر بافت جمعیت مناطق کردنشین سوریه را توافق میان کردها و دولت سوریه دانسته است. با این حال مذاکرات گذشته میان کردها و دمشق تاکنون نتیجه ای نداشته است.

خبرنگار این مجله در ترکیه می گوید فشارهای داخلی بویژه از سوی حزب جمهوریخواه خلق ترکیه و جامعه بین الملل، تاکنون از آغاز حمله ترکیه علیه کردهای سوریه جلوگیری کرده است اما دولت رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه مترصد فرصتی برای حمله به نیروهای کرد در شمال سوریه و اجرای برنامه مورد نظرش است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 9 =