امسال 120 تن سیست آرتمیا از دریاچه ارومیه برداشت می شود

شناسهٔ خبر: 5071862B -
رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: امسال طبق برآورد های انجام شده، می توان ۱۲۰ تن سیست آرتمیا از دریاچه ارومیه برداشت کرد بدون آن که به ذخایر آسیب برسد.

به گزارش هاناخبر ،

علی نکویی فرد افزود: در سال جاری تولید ۱۲۰ تن سیست و ۱۸۰ تن بیومس پیش بینی شده که در صورت تحقق، شش میلیون دلار صرفه‌جویی در خروج ارز و اشتغالزایی برای ۴۰۰ نفر را به دنبال خواهد داشت.

او به راه اندازی بانک سیست و اطلاعات ژنتیکی آرتمیا در کشور برای نخستین بار در راستای احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف این بانک، جلوگیری از انقراض نسل آرتمیای ارومیانا و حفظ، نگهداری و تجدید نسل آن است.

نکویی فرد درباره خصوصیات آرتمیا نیز توضیح داد: این جانور آبزی در شرایط بد مانند کم آبی و شوری زیاد آب تخم مقاوم ایجاد می کند که می تواند در کف دریاچه در لایه های نمک بماند وبرای سال های بعد با بهتر شدن شرایط آب،تبدیل به نوزاد شود.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور اظهار کرد: آرتیما در شرایطی که میزان شوری آب و غذا مناسب باشد زنده زایی می کند و یک آرتیمای ماده در طول زندگی سه ماهه خود چهار هزار نوزاد تولید خواهد کرد.

او همچنین با اشاره به اجرای دو پروژه بنیادی در این مرکز طی ۶ ماه گذشته، گفت: تعداد ۵ فقره پروژه کاربردی توسعه ای و یک فقره طرح خاص از پروژه‌های اجرایی این مرکز به شمار می رود.

نکویی فرد افزود: همچنین ارائه ۲ فقره مقاله علمی پژوهشی، ۵ یافته ترویجی مورد تایید، یک دستاورد تولید دامش فنی ،٣مقاله چاپ شده در ژورنالهای بین المللی،۶گزارش طرح تحقیقاتی،٨ مقاله ترویجی و اجرای پروژه ارزیابی ذخایر آرتمیای دریاچه نمک میقان اراک و نیزچاپ یک کتاب از جمله فعالیت‌های این مرکز است.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور بیان کرد: ارزیابی ذخایر شاه میگوی ارس، تولید ماده نگهدارنده آرتمیای بالغ، ایجاد بانک ژن آرتمیا، پایش ذخایر آرتمیای ارومیه و بررسی تأثیر عوامل اکولوژیکی بر آن از مهمترین پروژه هایی است که در دست اجرا هستند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 5 =