دوستدار محیط‌ زیست زباله‌های شناور در دریاچه سد مهاباد را جمع‌ کرد

شناسهٔ خبر: 5083E8F2 -
«سیدمحمدامین شیخ‌مندی» قایقرانان پیشکسوت و دوستدار محیط زیست مهابادی در اقدامی خودجوش زباله‌های موجود در دریاچه و مخزن سد این شهر را جمع‌آوری کرد.

به گزارش هاناخبر ، همزمان با ایام تعطیلات عید نوروز و میزبانی تاج سد مهاباد از مهمانان و گردشگران نوروزی، یکی از دوستداران محیط زیست در این شهرستان با استفاده از قایق شخصی، زباله‌های شناور روی آب دریاچه سد را جمع کرد.

این دوستدار محیط زیست مهابادی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: هنگام بازدید از تاج سد متوجه وجود زباله شناور روی آب دریاچه شدم به همین خاطر قایق خود را به آب انداختم و زباله‌ها را جمع کردم.
سیدمحمدامین شیخ‌مندی با اشاره به اینکه یک نصف روز مشغول جمع‌آوری زباله و پسماند بودم، افزود: در این اقدام با همکاری کارکنان امور آب مهاباد بیش از ۱۵ کیسه پلاستیکی زباله شناور را از روی آب سد جمع آوری کردیم.

وی اضافه کرد: این پسماندها شامل پلاستیک، بطری شیشه‌ای و پلاستیکی، نایلون، وسایل چوبی و سبک بودند که در اثر کم‌لطفی اهالی روستاهای بالا دست از طریق رودخانه وارد این سد شده بود.

این فعال محیط زیستی گفت: سد مهاباد به عنوان منبع تامین کننده آب شرب این شهر نیاز به مراقبت و نگهداری دارد و جلوگیری از ورود پسماندها به آن وظیفه همه شهروندان است.

این عضو تیم منتخب پیشکسوتان قایقرانی دراگون ایران، علاوه بر سد مهاباد، هر سال در پاکسازی غار آبی سهولان، تالاب‌های بین‌المللی «کانی‌برازان» و «یوسف‌کند» مهاباد نیز مشارکت دارد و با استفاده از قایق خود پسماندها را از این محیط‌ها نیز جمع‌آوری می‌کند.

طبق اعلام شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی نوروز امسال سه سد شهرچای ارومیه، آغ‌چای چایپاره و مهاباد میزبان گردشگران است و از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون بیش از ۱۵ هزار نفر از تاج سد مخزنی مهاباد بازدید کردند.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده، تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ یکی از نزدیکترین سدها به مناطق مسکونی به شمار می‌آید.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 3 =