صلاح الدین قادرزاده بوکانی چرا و چگونه پزشک نمونه استان شد

وقتی «سخاوت» شرمنده می شود/ پزشکی که سفیر نوع دوستی و عشق ورزی دیار موکریان است

شناسهٔ خبر: 5222D5B2 -
این داستانِ یک پزشک متعهد شهر عروسان ایران زمین است.

به گزارش هاناخبر ، در شرایط بسیار سخت اقتصادی مملکت کمی طبیعی است که هر کس به فکر خودش باشد و بکوشد که گلیم خود را از آب بیرون بکشد؛ اما برای بعضی ها انسانیت چیزی بسیار فراتر از اقتصاد است.
سعدی چه زیبا توصیف می‌کند دو گونه انسان و دو گونه رفتار را: «آن یک گلیم خویش به در می‌برد ز موج/ وین سعی می‌کند که بگیرد غریق را»؛ یکی فخر می فروشد و گران می‌کند که در این شرایط اقتصادی بیش‌تر «بُرد و سود» کرده باشد؛ یکی هم  پیدا می شود که که هم دارایی خود را با دیگران تقسیم ‌کند و هم به واسطه شغلش تسکین دهنده دردهای دیگران می شود.
و سعدی باز با زبان خود مذمت می‌کند اهل عافیت را؛ وقتی در داستان آتش‌سوزی بزرگ، کسی خدا را شکر می‌کند که دکانش از گزند آتش در امان بوده است و جهان‌دیده‌ای به او گوشزد می‌کند که این خوشحالی، انسانی نیست: «جهان‌دیده‌ای گفتنش ای بوالهوس/ تو را خود غم خویشتن بود و بس؟» اینجا، در شهر بوکان قلب دیار موکریان هنوز هم کسانی هستند که فقط خویشتن ندارند!
15 اسفندماه 1355 شمسی کودکی در کوچه شخص خیابان کهنه دیار سردارعزیزخان مکری دیده به جهان گشود که شاید کسی باور نمی کرد دستانش، شفا بخشی برای تسکین دردهای بسیاری از انسانها باشد.
پدرش اسم او را به تاسی از صلاح الدين ايوبی ، صلاح الدین نام نهاد و او کسی نیست جز دکتر صلاح الدین قادرزاده بوکانی پزشک متخصص داخلی و رییس فعلی بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان.
دکتر صلاح الدین قادرزاده بوکانی که فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در سال 83 و دارای تخصص داخلی از دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سال 93 است، دارای 8سال سابقه خدمتی در مراکز بهداشتی روستاهای کانی طومار، شهریکند و شهر سیمینه به عنوان پزشک خانواده و دو سال پزشک متخصص در مناطق محروم دیواندره است.
این پزشک نمونه شهر عروسان ایران زمین که در سال 86 به عنوان پزشک خانواده نمونه کشوری انتخاب شده است در طی روزهای گذشته نیز به عنوان پزشک نمونه استان آذربایجان غربی انتخاب شد.
اما اینکه صلاح الدین قادرزاده بوکانی چرا و چگونه به چنین جایگاهی دست یافت؟ این داستانِ یک پزشک متعهد شهر عروسان ایران زمین است.
 
این روزها دلمشغولی های افراد چنان زیاد شده است که دیگر وقتی برای گذاشتن امور اصلی زندگی خود ندارند چراکه همه در تکاپوی به اوج رسیدن و پیشرفت هستند اما مطلبی که در این بخش می خوانید برعکس این گفته هاست و زندگی پزشکی را روایت می کند که خدمت به همشهریانش را بر زندگی لاکچری ترجیح داده و در نهایت اینگونه سربلند و  پیروز از میدان خارج شده است.پزشکی که نشان داده است از خدمت کردن به همنوعان خود لذت می برد.
قادرزاده از جمله آدم‌هایی است که مهربانی را شرمنده حسن برخورد و حس نوعدوستی و پشتکارش ساخته است ، بی‌منت به دیگران کمک می‌کند، بی‌بهانه به دیگران مهر می‌ورزد و بی‌حساب‌وکتاب هم می‌بخشد. این قبیل مهربانی‌ها ستودنی و تحسین برانگیز هستند. وی از آن‌دسته آدم‌هایی است که سخاوتمند است و در مهرورزی دستی گشاده دارد. این پزشک بوکانی، نیازمندان را رایگان ویزیت می‌کند و این موضوع را در معرفی صدها نفر از بیماران نیازمندانی که خود – نویسنده مطلب- تنها در طول سالجاری به وی معرفی کرده ام شاهد و ناظر بوده ام. شاهد هستم که وی هرگز اجازه نداد که کرامت انسانی افراد بی‌بضاعت جریحه‌دار شود.
مطبش جزو مطب‌هایی است که همواره شلوغ است. بیمارانی که به مطب وی مراجعه می‌کنند معتقدند صلاح الدین تبحر بسیار فراوانی در تشخیص انواع بیماری‌ها دارد و به اصطلاح دستش سبک وشفا بخش است و با یک نسخه بیماری را درمان می‌کند.
از قدیم گفته‌اند خدا به اندازهٔ دل آدم‌ها به آن‌ها روزی می‌دهد. به این معنا که هر چه دل انسان بزرگ‌تر باشد و در راه کمک به دیگران گام بردارد، خدا به همان اندازه به او خیر و ثروت عطا می‌کند. دکتر قادرزاده از آن دست پزشکانی است که اگر حتی در یک روز تمام مراجعه‌کنندگان مطبش درخواست ویزیت رایگان از او داشته باشند، نه تنها ناراحت و نگران نمی‌شود، بلکه با کمال میل آن‌ها را ویزیت می‌کند و در جهت بهبودی حال آنان با تمام وجود تلاش می‌کند.
شاید برخی از ما گمان کنیم بخشش باعث کم شدن اموالمان می‌شود و به همین دلیل دست و دلمان به بخشش نرود. اما خوب است بدانیم خداوند در قرآن‌کریم، سورهٔ بقره، آیهٔ 261، به مؤمنین و مؤمنات وعده داده است هر بنده‌ای اموال خود را در راه خدا انفاق کند، پروردگار ثروت او را دو یا چند برابر می‌کند. قادر درویشی رییس کمیته امداد بوکان در مورد دکتر قادرزاده به خبرنگار هاناخبر گفت:  دکتر صلاح الدین قادرزاده بوکانی علی رغم اینکه پزشکی حاذق است و بواسطه مشهوریت و موقعیت شغلی می توانست مثل خیلی ها خود را از فعالیت های مدنی و اجتماعی و خیرخواهانه دور کند، اما پدر معنوی بسیاری از یتیمان شهرمان است بطور مستمرکمک‌های زیادی را برای نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد انجام می دهد. موارد خاص بسیاری داریم که علاوه بر نگرفتن هزینه‌های درمانی، کمک‌های درمانی و مالی قابل توجهی به بیماران می کند. برای مثال در حال حاضر همه مخارج سنگین یک دانشجوی نیازمند رشته داروسازی را که ما به وی معرفی کرده ایم تقبل کرده است. عضو هیئت مدیره مرکز نیکوکاری خیرین بوکانی است. حامی اصلی بیماران سرطانی در یک موسسه خیریه دیگر است.
به گزارش هاناخبر، آنچه یک پزشک را به طبیبی حاذق تبدیل می‌کند همراهی علم پزشکی با هنر طبابت است. پزشکان با ادای یک سوگند، متعهد می‌شوند به نجات زندگی‌ها بپردازند و در اوج رضایت از زمانی که پشت سر گذاشته‌اند، امیدوار به آینده‌ای پرثمر، بر منصب طبابت می‌نشینند.
اکنون قادرزاده بعنوان یک متخصص داخلی به یکی از ارزشمندترین حرفه‌های بشری مشغول است. حرفه‌ای که رسالت "درمان" را بر دوش دارد و طبیعی است به سبب این شغل ، در طول روز با افراد زیادی از گروههای مختلف جنسی، اجتماعی و سنی مواجه می‌شود.
وی علاوه بر تجربه، دانش و آگاهی کافی و به روز ، مهارت در تشخیص ، شناخت و بکار گیری روشهای درمانی موثر، قابلیت و توانایی علمی، طبیبی است که درمان را با حس همدردی و محبت نسبت به بیمار خود همراه می‌سازد .این شفقتی است که طبابت را زینت می‌بخشد و تاثیر شگفتی در جلب اعتماد بیمار به طبیب و روند درمان دارد. قادرزاده علم پزشکی را به هنر نوعدوستی و عشق ورزی تبدیل کرده است.  وی برعکس خیلی از پزشکان دیگر نشان داده است که ارتباط بین پزشک و بیمار دو بعد ابزاری و بیانی دارد. جنبه ابزاری پزشکی مستلزم مهارت پزشک در استفاده از تکنیکهای درمانی، انجام تستهای تشخیصی، معاینات بدنی است و بعد بیانی آن منعکس کننده هنر طبابت اوست که شامل برقراری ارتباط صمیمی و گرم با بیمار و احساس همدردی با آنهاست.
از دیگر خصوصیات این پزشک متعهد بوکانی خلاق ، دارای مهارتهای ارتباطی قوی، متعادل، خونسرد ، تسلی دهنده ، با وجدان و وظیفه شناس ، پیرو اصول اخلاقی، مشتاق و پرانرژی ، دارای رفتار دوستانه ، انعطاف پذیر، انسانی صادق ، خوش اخلاق ، نوع دوست ، فروتن ، با وقار و امیدوار،  روشنفکر ، محقق ، منصف ، دارای اطلاعات مفید ،خوش برخورد ، مطلع و مهربان ، شنونده خوب و وظیفه شناس ، سخاوتمند ، صبور و با گذشت  و از همه مهمتر عاری از خود پرستی و تکبر است.

  • عبدالله رضايي : سلامتمام موارد ذكرشده درمورد جناب دكترقادرزاده راخواندم وشايداين مطالب بيان قطره اي ازاين درياي بيكران باشد وگاهاً انسانيت رانميشه درقالب جملات بيان كرد بنده درديواندره افتخار آشنايي با ايشان راداشتم

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 4 =