رسانه ملی وکوردها/ لقمان توتونچی

شناسهٔ خبر: 52E350FD -
متاسفانه دربیشتر فیلم وسریال ها واقعیات های مربوط به مردمان کورد بسیارکم رنگ جلوه گر می نمایانند.

 هاناخبر - لقمان توتونچی؛ ورودسینمابه ایران را به دوران قاجار باسفرهای ناصری به اروپا به لحاظ تاریخی میتوان برشمرد.
فیلم وسریال:
مضمون فیلم وسریال درسینما و ازرسانه ملی بعد از دوران پهلوی دوم درمیان عوام کم کم شتاب بیشتری به خود میگیرد که باید به فیلم های سرگرم کننده واکشن بسنده نمود که مخاطب را به عالم سرگرمی وبه دور از واقعیات زندگی که بیشتر مردم ایران علی الخصوص نواحی مرزی را از نظر واقعی و تاریخی در خود به دور نگاه داشته بودن دانست. بطوریکه برنامه های سینما ورسانه به ظاهرملی محدود به تهران با چندین کلان شهردرآن زمان خلاصه میگشت البته  دراین خصوص نیز درصد کمی از طبقه خواص با نقش وکارکردهای فرهنگی،جغرافیایی وانسانی به دور از واقعیات آن روز ایران بود که پوشش میداد.
انقلاب اسلامی ۵۷:
با به ثمره رسیدن انقلاب اسلامی به سال ۵۷ سینما ورسانه ملی نیز همچون تمام ابعاداجتماعی، سیاسی واقتصادی دگرگون ونقش ورویکردی بومی وانقلاب باید به خود میگرفت،یعنی هدف اصلی ورساله آن می بایستی دراتصال تمام قومیت های ایرانی(فارس،آذری،کورد، عرب، بلوچ...)به لحاظ فکری وفرهنگی که یادگار رنج ها ومبارزات اجتماعی وسیاسی واحد در چهارچوب مرزهای ایران اسلامی در طول تاریخ که در خودبیادگار داشته باید پوشش میداد تا همچون مشتی گره کرده در حوادث وبلایایی تاریخی از قیام های مشروطه، جنگل،مبارزه با کشف حجاب، ملی شدن نفت تا به انقلاب اسلامی برتارک تاریخ نحس بیگانه پرستی سینه ستبر میکرد تااستقلال و وحدت فراموش شده در گذشته را در لابلای تاریخ  این سرزمین را باایمان به خودباوری درسایه وحدت ملی از طریق رسانه بومی  به نحو احسن به سرانجام رساند.
کوردها:
باتوجه به مستندات تاریخی وآثار وبقایایی مکشوفه در زیویه سقز، قلایچی در بوکان ... کوردها از نوادگان قوم ماد یکی از اقوام آریایی می باشند که ازجنوب روسیه وآسیایی میانی به هزاری قبل از میلاد به ایران  مهاجرت وپناه آورده به دلیل؛ سردی هوا،کمبودچرا گاه و...
در مستندات جمع آوری شده مربوط به حواث تاریخی تاریخ  ایران در لابلای کتاب و کتابخانه و...که در دوران پهلوی به شیوه ی مدرن صورت گرفت نقش وجایگاه کوردها بسیار کم رنگ بود.رسانه ملی به زمان حال نیز شاید به اقتباس نادرست از فرهنگ بجامانده از دوران پهلوی نقش و جایگاه رنگین کمان قومیت ها را برای رسیدن به وحدت ملی از طریق رسانه آنچنانکه شایسته ایرانیان است در برنگرفته است. بطوریکه متاسفانه نقش وجایگاه کوردها در طول تاریخ به لحاظ هویت ایرانی وتلاش در جهت حفظ تمامیت ارضی آنان در طول دوران بسیار کم رنگ وگاهاً در بعضی از فیلم  وسریال های تهیه شده از سال ۵۷ تا به کنون بدون ملاحظه و مطالعه یا ناآگاهاً بر روی پرده ی سینما وتلویزیون رفته و کوردها را تافته جدابافت و... به سایر هم وطنان معرفی نموده اند.
آری؛
 کوردها مرزبانان بی ادعا ایران خویش اند. مستندات تاریخی بسیاری ازحضور کوردها برای حفاظت وحراست از مرزهای شمالی با شمالشرق کشوری درصدهای گذشته با حضور پرنگ ومعناداروپر افتخاردرهشت سال دفاع مقدس دارد که نشان از ریشه های تنومند وتنیده کورد وایرانی در طول تاریخ در خود بیادگار دارد.
درپایان:
کوردها یکی از اصیلترین مردمان ایران زمین در کنار سایر اقوام خوب و نجیب ایرانی ریشه داشته ودارند که باتوجه به روحیه ایثار،فداکاری،ساده زیست وصادق که همواره سینه ای مالامال از عشق و ایمان بخدا که ازمختصات ایرانیان است با خود دارند.
ولی متاسفانه دربیشتر فیلم وسریال ها واقعیات های مربوط به مردمان کورد بسیارکم رنگ جلوه گر می نمایانند.که خوشبختانه باتوجه به روانشناسی با وقایع مردم نگارانه به لحاظ تاریخی در مورد کوردها داشتن حس تعلق خاطر به این آب وخاک انکار ناپذیر بوده وهست.در وقایع تاریخی ایران به منظور رسیدن به اهداف ملی واستقلال در حوادث وجریانات تاریخی رُخ داده کشوری منجمله، مقاومت با مبارزات درمقابل اقوام بیگانه از اعراب، مغول انگلیس وروس ها با قیام های مشروطه، جنگل،کشف حجاب ،مبارزه برای ملی شدن نفت،انقلاب اسلامی۵۷ ه.ش، هشت سال دفاع مقدس، کوردهانقش وجایگاهی ویژه ودر خور فهم داشته ودارند.هرچند مستندات تاریخی وکتبی بهمراه تاریخ شفاهی از روحانیون مبارز،خوانین وقت، روشنفکران این دیار نیز خود گواهی است بر  مشارکت های مردمی به فرا خور روح زمان درحوادث وجریانات تاریخی در ملک ودیار.
 بایداذعان نمود که در ساخت وتدوین فیلم و سریال علی الخصوص تاریخی و هدفمند،حتی سرگرم کننده که به روی پرده سینما ورسانه ملی خواهندرفت باید در جهت حفظ وتقویت اتحاد ملی به دور ازتنش وپرهیز از اخماض به یاری محققین ونویسندگان،ادیبان فلکلور این قطعه زیبای بهشتی(کُردستان)تهیه وتدوین گردد، تا به ابد در آغوش گیرد مام میهن فرزندان(فارس،آذری،کورد...) خویش را.
                                                                   دست دردست هم دهیم به مهر
                                                                      میهن خویش کنیم آباد!
                                                                          توتونچی-سقز

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 5 =