سخنی با شهروندان هنردوست شهرستان پیرانشهر/ محمد خرد

شناسهٔ خبر: 53E7AD01 -
نخستین جشنواره استانی نمایش خیابانی زاب، با محوریت آسیب‌های اجتماعی، حقوق شهروندی و ارتباط هنر نمایش با مردم، مجال مغتنمی برای یک تجربه جدید است.

به گزارش هاناخبر ، خاستگاە هنر بالندەی تئاتر، جایی در میان زندگی و جنبش های مردم، در برابر دیده‌ی رهگذران و پیشه‌وران، و در متن روزمرّگی مردمانی بوده که همزمان مبتلا به حرکت پیوسته ی زندگی و مشتاق تجربه کردن زیبایی بوده اند؛ میدان ها، بازارها و اجتماعات کوچک و بزرگی که در آنها، مردم لحظاتی را به تماشای بازپردازی هنرمندانه‌ی صحنه های آشنای زندگی خودشان، توسط نمایشگران صورتک به دست می ایستادند.

در گذر زمان و با تحول گریزناپذیر پایه‌های فرهنگ در خلال پیشرفت‌های مداوم عصر مدرنیته، هنر تئاتر نیز، در تماشاخانه‌ها و سالن‌ها پی گرفته شد و همزمان با رشد چشمگیر در تکنیک، فرم، کیفیت و محتوا، اندکی هم از چشمان مخاطب اصیل خود، یعنی مردمان کوچه، ساکنان معابر و ناظران حاضر در خیابان ها، دور نگاه‌داشته شد.

نمایش خیابانی، این سویه‌ی پرمغز هنرِ مردمی، فرصتی است تا هم نقطه‌نگاه زیبایی‌شناسانه‌ی صاحب‌سخنانِ هنر تئاتر به آحاد توده عرضه داشته شود و هم به یُمنِ حضور نَفَس‌به‌نَفَسِ مردم، جانی و نیرویی در کالبد این هنر ارزنده، دمیده شود.

نخستین جشنواره استانی نمایش خیابانی زاب، با محوریت آسیب‌های اجتماعی، حقوق شهروندی و ارتباط هنر نمایش با مردم، مجال مغتنمی است تا همه ما مردم پیرانشهر، در میهمانی فرخنده‌ی هنر و فرهنگ و نوع‌دوستی، به میزبانی هفت گروه ممتاز و هفت اثر ارزنده بنشینیم و لذت کشف زیبایی در نگاه رخ به رخ نمایشگران و مردم شهرمان را بر پهنه‌ی خیابانها، بوستان‌ها و پیاده‌روهای پیرانشهر عزیز، تجربه کنیم.

از همین رو از همه‌ی شما عزیزان درخواست می‌دارد تا در برگزاری هرچه بهتر این رویداد، انجمن هنرهای نمایشی پیرانشهر و دبیرخانه جشنواره زاب را یاری فرمایید.

محمد خرد؛
دبیر نخستین جشنوارە استانی نمایش خیابانی زاب- پیرانشهر
مسئول انجمن هنرهای نمایشی شهرستان پیرانشهر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 2 =