مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان غربی:

جذب حامیان جدید بسیار ضروری است/از اهل سنت استان انتظار بیشتری داریم/ کمیته امداد بوکان در رتبه اول عملکردی است

شناسهٔ خبر: 54183C29 -
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان غربی گفت: جذب حامیان جدید در طرح اکرام ایتام و محسنین بسیار ضروری است و در این راستا ازخیرین و نیکوکاران اهل سنت استان انتظار بیشتری را داریم.

دکتر عزیز سهندی روز دوشنبه 14 خردادماه 97 در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار هاناخبر خواستار توجه جامعه به طرح اکرام ایتام به خصوص در ایام نیمه دوم ماه مبارک رمضان و هفته اکرام ایتام شد و اظهار کرد: طرح ایتام بصورت حمایت مردم از مردم و شبکه‌ای اجتماعی حول محور خدمت‌رسانی به فقرا شکل گرفته و دارای آثار اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بسیار زیادی بوده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی آذربایجان غربی با اشاره به طرح سرپرستی ایتام در این نهاد یادآور شد: در حال حاضر 11هزار و 700 یتیم آذربایجان غربی که تحت پوشش این مرکز هستند بیش از 20 هزار حامی دارند اما رقمی که حامیان واریز می کنند و سرانه ای که به هر یتیم می رسد 153 هزار تومان در طول ماه است که این رقم نمی تواند جوابگوی نیازهای مادی آنها باشد و درصدد جذب حامیان جدید برای افزایش این سرانه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: از تعداد 11 هزار و 700 یتم در استان آذربایجان غربی 6 هزار و 100 نفر در قالب طرح اکرام ایتام و 5 هزار و 600 نفر نیز در قالب طرح محسنین هستند که با توجه به میزان محدود کمک ها افزایش تعداد حامیان بسیار ضروری و مورد توجه بوده و بر یافتن حامیان جدید در طول ماه مبارک رمضان با ایجاد 64 پایگاه در مساجد در سطح استان تمرکز کرده ایم.

سهندی درباره طرح محسنین تصریح کرد: این طرح برای فرزندانی است که پدر دارند ولی در واقع پدران آنها نمی‌تواند به خانواده حمایت‌های اقتصادی ارائه دهند و در برخی از اوقات به دلیل بیماری و از کار افتادگی نیز، هزینه‌هایی به آنان تحمیل می‌کنند.

وی در توضیح بیشتر گفت: در واقع طرح اکرام ایتام در اولویت حمایت هستند و طرح محسنین نیز در قالب طرح اکرام غیرایتام مطرح شده است که در این راستا 65 درصد ایتام را اهل سنت استان تشکیل داده اند و این در حالی است بر اساس آمار رسمی تنها 5 درصد حامیان استان را اهل سنت تشکیل داده اند و از خیرین و نیکوکاران اهل سنت به ویژه در جنوب استان آذربایجان غربی با توجه به اینکه حمایتهای کمیته امداد فراجناحی،فرامذهبی و فراقومیتی می باشد بیشترانتظار همکاری و ورود به این عرصه را داریم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی آذربایجان غربی در ادامه گفت:  دانش آموزانی تحت پوشش طرح محسنین هستند که در سخت ترین شرایط زندگی به سر می برند و پرونده برای آن‌ها تشکیل شده تا برایشان جذب حامی صورت گیرد.

وی ادامه داد:  کودکان زیادی زیر سن هفت سال هستند که با توجه به داشتن والدین بیمار،ازکار افتاده یا بدسرپرست در طرح محسنین برای آنها پرونده تشکیل شده است در  شرایط بسیار سختی زندگی می کنند.

سهندی ضمن اشاره به اینکه در این کار تمام اقدامات بر محور نیاز افراد و تمایل حامیان است و کمیته امداد تنها نقش واسطه‌گری دارد گفت: در این طرح کمیته امداد نمود اجرایی مستقیم نداشته و به صورت غیرمستقیم و کاملا واسطه گرانه این کار را انجام می‌دهد و حتی یک ریال از وجه پرداختی حامیان کسر نمی‌شود و تمام وجوه واریزی در کسری از ثانیه به حساب ایتام واریز می گردد.

وی ادامه داد: از همه مهم‌تر این است که کمیته امداد به عنوان واسطه میان حامی و فرزند حمایتهای عاطفی به فرزندان ارائه می‌دهد که این حمایت‌های عاطفی حامیان به فرزندان را نمی‌توان ارزش گذاری کرد.

وی در این باره تصریح کرد:‌ در سال بیش از هزاران نامه نگاری میان فرزندان و حامیان وجود دارد که ارتباط عاطفی زیادی میان آنان ایجاد می‌کند و تمامی این فرآیندها تحت کنترل نیروهای امداد صورت می‌گیرد.

عزیز سهندی همچنین در پاسخ به این‌ سوال خبرنگار هاناخبر که خیرین چگونه مطمئن باشند که تمامی مبالغ پرداختی آن‌ها به نیازمندان پرداخت می‌شود؟ گفت: کمیته امداد نهادی است که حدود 40 سال در حال فعالیت است و اعتماد عمومی نسبت به آن وجود دارد و حامیان ما در طول این چندین سال اجرای طرح اکرام ایتام همواره ما را حمایت کرده و کمیته امداد نیز گزارش‌های مختلف عملکرد خود را به آن‌ها ارائه داده و حامیان نیز با خانواده‌های تحت پوشش در ارتباط هستند و می توانند مبالغ واریزی را از آنها نیز پیگیری کنند.

وی همچنین با بیان اینکه انواع مختلف اعتمادسازی را به خیرین ارائه داده‌ایم گفت: پیامکی که در حال حاضر از طرف امداد به خیرین ارسال می شود، یک سند است و زمانی که پول به حساب فرزند واریز می شود نیز توسط پیامک به خانواده‌ها اطلاع رسانی می‌شود.

سهندی همچنین ضمن بیان اینکه اطمینان کامل می‌دهیم که عین مبالغ به حساب فرزندان می‌رود مگر اینکه خود حامیان تدابیری داشته باشند گفت: برای مثال برخی حامی‌ها به طور سه ماهه یا شش ماهه مبالغ خود را پرداخت می‌کنند و خودشان تکلیف کرده‌اند که این مبلغ را به طور ماهانه به نیازمندان پرداخت کنیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی آذربایجان غربی همچنین گفت: تمام همت کمیته امداد این است که برای تمام فرزندان غیرایتام در قالب طرح محسنین نیز حامی پیدا کرده و از منابع دریافتی حامیان بهترین نتیجه را برای کودکان تحت پوشش خود ایجاد کند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان غربی گفت: علاقه مندان به شرکت در این طرح معنوی می توانند با ارسال عدد 4 به سامانه پیامکی 3000333344 آمادگی خویش را جهت در اختیار قرار گرفتن شناسنامه فرزندان یتیم بنا به انتخاب خودشان با حداقل واریزی ماهانه 50 هزار تومان بصورت شبانه روزی حتی در روزهای تعطیل اعلام نمایند.

وی افزود: حمایت از فرزندان یتیم به انتخاب خود خیرین خواهد بود بدین معنی که فرد حامی خودش تصمیم می گیرد که از میان ایتام چه کسی را با چه سن و سالی و آیا دختر باشد یا پسر تحت حمایت قرار دهد .

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی آذربایجان غربی یادآور شد: بازهم تکرار می کنم که جامعه هدف در طرح اکرام ايتام يعني فرزنداني که پدر يا هردو والدين را از دست داده اند و محسنين، يعني فرزنداني که پدر به دليل کهولت، بيماري، از کار افتادگي، بد سرپرستي يا علل ديگر، نمي تواند نقش اصلي خود را ايفا نمايد.

وی بیان کرد: هدف از این طرح ترويج فرهنگ انقاق، احسان، نيکوکاري و يتيم نوازي، ترويج فرهنگ نوع دوستي، حفظ عزت نفس و رشد و تعالي فرزندان اين مرز و بوم، بهره مندي از قلوب پاك و نيات آسماني خيرن گرانقدر و تامين نيازهاي معنوي ومادي فرزندان از قبيل فرهنگي ، تحصيلي، معيشتي، مسکن، درمان، حقوقي، اشتغال و ... است.

وی با اشاره به اینکه در طول ماه مبارک رمضان تا امروز با اضافه شدن  600 نفر حامی جدید حدود 900 میلیون تومان مشارکت خیرین را داشته ایم، گفت: تا این لحظه پس از مرکز استان، بوکان بهترین عملکرد را در میان شهرهای استان آذربایجان غربی داشته است و میاندوآب نیز در رتبه بعدی قرار دارد.

سهندی تصریح کرد: در بخش ذکات نیز بوکان و مهاباد و سردشت عملکرد خوبی در سطح استان داشته اند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی آذربایجان غربی افزود: در بحث مشارکت مردمی بوکان بهترین عملکرد را داشته است.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 7 =