۱۵ هزار گردشگر نوروزی از سد مهاباد بازدید کردند

مدیر امور آب مهاباد گفت: سد مخزنی مهاباد از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون پذیرای ۱۵ هزار نفر از مسافران و گردشگران ورودی به این شهرستان بوده است.

رضا جهینی در گفت وگو با خبرنگار هاناخبر اظهار کرد: این تعداد گردشگر نوروزی، خانوادگی و گروهی از محل تاج سد مهاباد بازدید و از جلوه‌های زیبای دیوار سد و چشم اندازهای طبیعی و با نشاط آن دیدن کردند.

وی اضافه کرد: علاقه مندان و گردشگران می‌توانند تا ۱۰ فروردین ماه جاری از ساعت ۱۰ تا ۱۷ از سد مهاباد دیدن کنند.

مدیر امور آب مهاباد از بازدیدکنندگان خواست نکات ایمنی از جمله مراقبت از فرزندان، نظافت محیط اطراف سد و همکاری با ماموران امور آب را رعایت کنند تا قادر باشند از چشم اندازهای طبیعی و زیبای این سد بهره مند شوند.

جهینی گفت: طبق اعلام شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی علاوه بر سد مهاباد، سدهای شهرچای ارومیه، سد حسنلو نقده، سد ساروق تکاب و سد آغ چای چایپاره در این استان آماده استقبال از میهمانان نوروزی است.

وی با اشاره به اینکه با شیوع کرونا برنامه بازدید از تاج سد متوقف شده بود، یادآور شد: در نوروز ۱۳۹۸ برای آخرین بار تاج سد مهاباد برای مهمانان و مسافران نوروزی آماده سازی شده بود که بیش از ۸۰ هزار گردشگر از این مکان بازدید کردند.

جهینی ادامه داد: هم اکنون حجم آب ذخیره شده در پشت دریاچه سد به بیش از ۱۱۰ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال قبل ۵۲ میلیون مترمکعب کمتر است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ورودی آب سد مهاباد به ۲۰ مترمعکب در ثانیه رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییری نداشته است، گفت: تراز سد به یک هزار ۳۵۰ متر رسیده که سال قبل در این ایام یک هزار و ۳۵۵ متر بود.

به گزارش هاناخبر، سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

سد مهاباد که در ضلع غربی این شهر احداث شده، تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ یکی از نزدیکترین سدها به مناطق مسکونی به شمار می‌آید.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 9 =