استاندار آذربایجان‌غربی در وان ترکیه:

افزایش مبادلات تجاری ایران و ترکیه دنبال می شود

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: افزایش مبادلات تجاری ایران و ترکیه را دنبال می‌کنیم.

به گزارش هاناخبر ، محمدصادق معتمدیان پیش از ظهر دوشنبه در ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی استان‌های مرزی ایران و ترکیه که در شهر وان برگزار می‌شود، افزود: اشتراکات تاریخی، قومی و مذهبی ایران و ترکیه بر کسی پوشیده نبوده و مرزهای دو طرف، همواره مرزهای صلح و صفا و دوستی بوده است.

وی همچنین با بیان اینکه آذربایجان‌غربی از استان‌های استراتژیک جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: آذربایجان غربی شش پایانه مرزی داشته و به نوعی ۲۵ درصد پایانه‌های مرزی کشور در این استان قرار دارد.

استاندار آذربایجان‌غربی به ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک این استان با سه کشور ترکیه، عراق و آذربایجان نیز اشاره کرده و یادآور شد: آذربایجان‌غربی در مسیر سه کریدور اصلی بین‌المللی قرار داشته و تنها استانی محسوب می‌شود که ۵۶۶ کیلومتر مرز مشترک با چهار استان ترکیه دارد.

معتمدیان همچنین آذربایجان‌غربی را یکی از قطب‌های تولید مواد معدنی ایران معرفی کرده و افزود: تاکنون ۵۲ نوع ماده معدنی در آذربایجان غربی شناسایی شده که عمدتاً پلی متال هستند و ۳۸ درصد شمش طلای ایران در این استان تولید می‌شود.

وی در ادامه آذربایجان‌غربی را از مهم‌ترین دارندگان تیتیانیوم در غرب آسیا دانسته و اضافه کرد: اورانیوم، مس، آهن، سلیس، کرومیت، میکا و سنگ‌های تزئینی از دیگر مواد معدنی مهم این استان محسوب شده و مطالعات ژئوفیزیک هوایی و سرمایه‌گذاری برای اکتشاف عناصر نادر خاکی و کمیاب دیگر در دست اقدام است.

استاندار آذربایجان‌غربی به قرار داشتن سه منطقه مهم اقتصادی در مرز مشترک آذربایجان‌غربی و ترکیه نیز اشاره کرده و افزود: مهم‌ترین آن‌ها منطقه آزاد ماکو و سپس منطقه ویژه اقتصادی سلماس بوده و احداث منطقه ویژه اقتصادی سرو ارومیه نیز اخیراً مورد تصویب قرار گرفته است.

معتمدیان همچنین تولید تجهیزات پزشکی، سیمان، نساجی، تولید نخ و پارچه، بونکر، کشنده‌ها و تریلر، محصولات شیمیایی و ماشین آلات کشاورزی را از مهم‌ترین محصولات صنعتی استان ذکر کرده و یادآور شد: آذربایجان‌غربی یکی از قطب‌های کشاورزی ایران محسوب شده و سالانه ۶/۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش ۸۲۰ هزار میلیارد ریال را تولید می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی در فرآوری محصولات کشاوری نیز در رتبه اول ایران قرار دارد، اضافه کرد: تولید کنستانتره و پوره و صادرات آن، از مزیت‌های آذربایجان‌غربی بوده و این محصولات به سراسر جهان صادر می‌شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 6 =