کاهش ۳۰ درصدی شمار کانون بیماری دامی در خراسان شمالی

شناسهٔ خبر: 57861772 -
علی اکبر دلیرصحرایی گفت: امسال شمار کانون‌های بیماری دامی در استان نسبت به پارسال ۳۰ درصد کاهش یافته است که دلیل آن ابلاغ و اجرای برنامه‌های ملی کنترل بیماری تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک است.

به گزارش هاناخبر ،

علی اکبر دلیرصحرایی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت : در نیمه نخست امسال ۲۰۰ کانون بیماری دامی در استان شناسایی شده است که این رقم در مدت مشابه پارسال ۲۸۴ کانون ثبت شده است.

او با بیان اینکه پارسال بیشترین کانون بیماری در جمعیت دامی استان مربوط به بیماری تب برفکی بوده است افزود : کانون این بیماری امسال به شدت کاهش یافته است.

دلیرصحرایی افزود: در نیمه نخست امسال بیش از ۶ میلیون و ۴۱۸ هزار نوبت سر واکسیناسیون در دام سبک و بیش از ۳۲ هزار و ۱۴۰ نوبت سر واکسیناسیون در دام سنگین استان انجام شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۱۱ درصد رشد دارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: امسال هفت کانون بیماری دامی مربوط به بیماری مشترک انسان دام بوده است که ۲ کانون بیماری شاربن، یک کانون از بیماری بروسلوز و چهار کانون هم مربوط به هاری بوده است.

او تصریح کرد: امسال مایه کوبی یک میلیون و ۹۹۰ هزار نوبت سر علیه بیماری مشترک میان انسان و دام در استان هدفگذاری شده است که تاکنون ۸۷ درصد محقق شده است، همچنین امسال واکسیناسیون بیش از پنج میلیون و ۹۰۰ هزار نوبت سر برای بیماری اختصاصی دام پیش بینی شده که تاکنون ۷۳ درصد از اهداف محقق شده است.

به گفته معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی، امسال بیشترین کانون‌های بیماری اختصاصی دام استان آن مربوط به بیماری آبله با ۶۵ کانون بوده و کانون بیماری پی. پی. آر (طاعون نشخوارکنندگان کوچک) هم ۱۸ مورد بوده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 1 =