کردستان معدن استعداد هنری است

شناسهٔ خبر: 57D6CCFC -
هنرمند کردستانی با بیان اینکه خوشنویسی هنر متعهد دینی و اسلامی است، گفت: کردستان یکی از مناطق دارای استعدادهای بی نظیر در بخش خوشنویسی است و باید این استعدادها مورد حمایت قرار گیرند.

به گزارش هاناخبر ،

از روز گذشته نمایشگاه خوشنویسی صحبت دل با نمایش آخرین آثار هنرمند سنندجی آوات مظهری در گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج و با حمایت حوزه هنری انقلاب اسلامی گشایش یافته است.

در این نمایشگاه آثار متعددی به ویژه آیات قرآنی و شعر شاعران برجسته فارسی به نمایش عمومی گذاشته شده است و تا روز شنبه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر آماده پذیرایی از علاقمندان است.

آوات مظهری ضمن اشاره به سابقه کاری خود و همچنین ظرفیت های بالای استان کردستان در رشته خوشنویسی خواستار افزایش حمایت های مسئولان از این هنر متعهد و اسلامی شد.

مظهری با اشاره به سابقه ۸ ساله در زمینه هنر خوشنویسی، گفت: از سال ۸۹ زیر نظر اساتید بزرگ این هنر از جمله سعید قادری و یادگار خیام شروع به مهارت آموزی کردم و در  سال ۹۳ موفق به اخذ مدرک ممتاز و سال ۹۵مدرک فوق ممتاز شدم.

وی در خصوص آثار این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه ۲۵ اثر خوشنویسی با خط نستعلیق از اشعار شاعران نامور به زبان فارسی و کتابت آیات قرآنی به نمایش عموم درآمده است و خوشبختانه در روز نخست مورد استقبال قابل توجهی قرار گرفت.

وی با اشاره به سابقه برگزاری نمایشگاه، عنوان کرد: تاکنون ۱۳ نمایشگاه گروهی در شهرهای مختلف از جمله تهران، سنندج، رشت، تکاب، قزوین، بیجار و اربیل عراق داشته ام و این نمایشگاه نخستین نمایشگاه انفرادی در سنندج است.

وی با اشاره به ویژگی‌های هنر خوش‌نویسی و استفاده از آیات قرآنی و اشعار شاعران نامور برای  این هنر، افزود: هنر خوش‌نویسی یکی از متعهدترین هنرهای اسلامی محسوب می‌شود و به عنوان یکی از هنرهای اصیل اسلامی و ایرانی رسالت آن اشاعه هنر دینی و اسلامی است که بر همین مبنا آثار ارائه شده در این نمایشگاه کتابت آیات قرآنی و همچنین خوش‌نویسی اشعار بزرگان ادب ایران ‌زمین با دو زبان کردی و فارسی است.

 

هزینه های هنر خوشنویسی بالاست

خوشنویس کردستانی با اشاره به بالا بودن هزینه های هنر خوشنویسی یادآور شد: در حال حاضر هزینه های ما بسیار بالا است. انجمن خوشنویسان یک انجمن غیر انتفاعی است و هیچ درآمدی زایی ندارد. فروش آثار متخص به افرادی شده است که در مرکز زندگی می کنند و هنرمندانی که در شهرستان ها زندگی می کنند  سهم چندانی از فروش آثار یا گرفتن سفارش ندارند.

وی با با بیان اینکه کردستان پتانسیل خوبی در زمینه خوشنویسی دارد، افزود: خوشبختانه استان کردستان در مقایسه با سایر استانها افراد مستعد و فعال زیادی در زمینه هنر خوشنویسی دارد و در سنندج خوشنویسان توانا، کارگاه تولید کاغذ دست ساز و آهار زن های ماهر که نقش بسزایی در تولید کاغذ خوشنویسی دارند مشغول به فعالیت هستند که همین امرموجب برجسته شدن کردستان در این هنر شده است.

خوشنویس کردستانی در خصوص بازار فروش آثار هنری، گفت: بزرگترین علت نخریدن آثار هنری وضعیت اقتصادی جامعه است که دامنگیر همه افر اد جامعه شده است و باید در این راستا مسئولان و مدیران فکری به حال هنرمندان بکنند.

وی ادامه داد: به تازگی انجمن خوشنویسان ایرن اقدام به راه اندازی سایت آرتی نو به منظور فروش آنلاین آثار خوشنویسی کرده و هر هفته یک هنرمند خوشنویس آثار خود را در این سایت به نمایش عموم می گذازد.

مظهری با اشاره به تولید کاغذ مخصوص خوشنویسی در سنندج، گفت: ساخت وسایل مورد استفاد خوشنویسی کاملا سنتی انجام می شود. در سنندج دو نفر مشغول ساخت کاغذ خوشنویسی دست ساز هستند و در تولید این کاغذها هیچ گونه فرآیند ماشینی و صنعتی صورت نمی گیرد. این نوع کاغذ دست ساز مورد استفاده خوشنویسان جهان اسلام از جمله کشورهای ترکیه، عربستان و خوشنویسان داخل کشور است.

وی ساختار متفاوت کلمات کردی نسبت فارسی را علت کمتر استفاده کردن از متن های کردی برشمرد و ادامه داد: نوشتن و استفاده ازاشعار کردی به علت کوتاه و تک حرفی بودن واژه ها نسبت به فارسی بسیار سخت تر است و رسم الخط کوردی کلمات تک حرفی زیادی دارد.

این هنرمند کردستانی در ادامه به برگزاری دو دوره دوسالانه خوشنویسی کردستان در سنندج اشاره کرد و افزود: برگزاری ۲ دوره دوسالانه خوشنویسی کوردی و آثار بسیار نفیسی ارائه شد و در حال حاضر در آرشیو انچمن خوشنویسان شهر سنندج بایگانی شده است.

وی با بیان اینکه احیا خوشنویسی در کتاب های درسی مدارس  ضروری است، افزود: هرچند هنر خوشنویسی ما نسبت به گذشته قطعا پیشرفت  داشته است اما انجام دادن خوشنویسی در دوران تحصیل لازم و ضروری است چون خوشنویسی فی نفسه، خوش نویسی نیست و همزمان  مطالب مناسب را جستجو می کنید در باره آن موضوع مطالعه کنید و همین امر موجب افزایش سطح سواد و آگاهی می شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 8 =