شعارهای خالی از شعور/ خالد توکلی

شناسهٔ خبر: 5933FEE7 -
کردها و ترک‌ها به علت آنکه در شرایطی مشابه هستند باید در یک جبهه قرار گیرند و دوش‌به‌دوش همدیگر برای تحقق مطالبات و خواسته‌های خویش تلاش نمایند.

 هاناخبر -خالد توکلی؛ 1.  اگر قرار بر مطالبه‌گری قومیتی و یا در سطحی دیگر تمرکززدایی از قدرت متمرکز در کشور هدف باشد، طبیعی است کردها و ترک‌ها به علت آنکه در شرایطی مشابه هستند باید در یک جبهه قرار گیرند و دوش‌به‌دوش همدیگر برای تحقق مطالبات و خواسته‌های خویش تلاش نمایند. تحقق اصل 15 قانون اساسی یکی از مطالبات مشترک میان کردها و ترک‌هاست که می‌تواند در مجلس یا در میان روشنفکران این دو قومیت مبنای عمل مشترک قرار گیرد.
2.  اما چرا این گونه نیست و برخی از پان‌ترک‌ها، کردها را رقیب اصلی خود می‌دانند و در تبریز شعار «مرگ بر کرد» سر می‌دهند؟ پاسخ کوتاه و روشن است: آبشخور و سرچشمه این شعارها را که شعوری در آن دیده نمی‌شود، باید در وابستگی این افراد به خارج از ایران و کنش‌های واگرایانه جست‌وجو کرد.
3.  شعار «مرگ بر کرد» در یک ورزشگاه که برای چندمین بار در طول سال‌های گذشته تکرار شده است دقیقاً یک عمل نژادپرستانه است و مطمئناً فیفا در این مورد ساکت نخواهد بود. اعضای فدراسیون بین‌المللی فوتبال بر این باورند که نژادپرستی، زشت‌ترین رفتار ورزشی است و سخت‌ترین مجازات برای متخلفین در نظر گرفته می‌شود. طبق قانون جدید فیفا، «اگر تخلف‌های نژادپرستانه برای بار اول و یا جزیی باشد، هشدار، جریمه و بازی در ورزشگاه خالی از تماشاگر مجازات‌های آن خواهد بود». بر این اساس، حوادث نژاد پرستانه و یا تکرار آنها منجر به کسر امتیاز، محرومیت و در نهایت سقوط تیم‌ها به دسته پایین‌تر می‌شود. بدیهی است فدراسیون فوتبال ایران نیز نباید در این مورد ساکت و منتظر واکنش فیفا باشد. این رفتارهای نژادپرستانه باید محکوم شود تا ورزش، زیبایی‌های خود را همچنان حفظ کند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 3 =